Száma: 0 vagy 22
Bolygója: Uránusz
Héber jele: Sin
A bolond kártyája jelenti a kezdetet és a véget is egyben. Istentől való elszakadás és Istenbe való visszatérés. Utal arra, hogy a világ dolgai és történései ciklikus körforgások képében nyilvánulnak meg. Kezdet - létezés - vég. A vég mindig valami újnak a kezdete. Pl.: A Bardóban való élet vége a fizikai világban való élet kezdete, és a fizikai halál egyben bardói újjászületés is. A nappal csak akkor kezdődhet el, ha az éjjel végetért, és az éjjel csak akkor kezdődhet, ha a nappal végetért. A Bolond kártyája, ciklikusan ismétlődő halál-újjászületés sorozatot jelez és nem azonos a Halál kártya egy alkalomra szóló halál-újjászületésével. Nagyon szépen szimbolizálja ezt a "kettes" kártyán, jobbra-felül, a bábból kibúvó pillangó ábrája. (pillangó-pete-hernyó-báb-pillangó / szellem-lélek-test-lélek-szellem)(A legjobban fejlődőképes a test, míg a lélek főként passzív feladatot tölt be.) Érdemes még megfigyelni a női alak (piros ruha-fizikai szint-félelem-kétségbeesés-fogoly madár) összképet is.
Bolond, mint a Tarot 0. kártyája:
A 0 (nulla) a még meg nem nyilvánult száma. Az isteni szikra a meg nem nyilvánult világban. Egy ifjú boldogan halad az úton. Ez útjának kezdete (most vált el a teremtőtől). Előtte szakadék, de Ő nem látja a veszélyt, nem törődik vele, még nincsenek tapasztalatai. Nem látja a földi élet veszélyeit, felfelé, a reményei, a céljai felé néz. A gyermeki, ifjúi tudatlanságot testesíti meg. "Ha pedig valaki azt hiszi, hogy tud valamit, még semmit sem ismer úgy, amint ismernie kell." - Pál I. Kor. 8. 2.
Egy kis batyu van nála, amit az útjára kapott. Ebben van a karmája. A jelen megtestesülésére szóló tulajdonságok és feladatok gyűjteménye. (Idekerülnek majd az út közben szerzett tapasztalatok, élmények is). A karma mindenkinél egyedi, személyre szóló, és bár a karmák tartalmilag különbözőek, értékben egyenlők. "Senki se fuvalkodjék fel az egyikért a másik ellen. Mert kicsoda különböztet meg téged? Mid van ugyanis, amit nem kaptál volna? Ha pedig úgy kaptad, mit dicsekedel, mintha nem kaptad volna?" - Pál I. Kor. 4. 7. Mellette egy kutya, aki a lábába harap. A kutya az ember társául szegődött. Mindig, mindenkinek van társa az úton, midig segítő célzattal. A segítség néha próbatételeken keresztül nyilvánul meg, ami akadályoztatást is jelenthet, ezáltal megoldás keresésére ösztönözve. Egyik kezében bot, ami segíti járásában. A bot az Istennel, a saját fensőbb tudatával való kapcsolata, az intuíciója. Másik kezében fehér virágot tart, ami ártatlanságát, tapasztalatlan, gyermeki naivitását szimbolizálja. A távoli hegyek a fizikai világ racionalitására utalnak. A nap jelzi, hogy ez az út valahonnan valahová tart.
Bolond, mint a Tarot 22. kártyája:
Ez a kártya a célbaért, a mindent megtapasztalt ember kártyája. Az ember megismerte a Világot. Inkarnációi sorozatát befejezte, utolsó útjaként visszatér a Teremtőhöz. Megértette, hogy a földi való csak illúzió, és nem törődik vele. "Mert a mi pillanatnyi könnyű szenvedésünk igen igen nagy örök dicsőséget szerez nekünk. Mivelhogy nem a láthatókra nézünk, hanem a láthatatlanokra; mert a láthatók ideig valók, a láthatatlanok pedig örökkévalók." - Pál II. Kor. 4. 17-18. Újra szabad és boldog, levetette a kötöttségeket. Tekintete a végső cél, a Mennyei Jeruzsálem felé fordul. Csak egy kis batyuval jön vissza, benne a tapasztalataival és a szeretetével. A többi értéktelen (fizikai) dolgot elhagyta. A kutya és a szakadék, a félelem és a visszatartó erők. De a Bolond nem törődik a félelemmel, a fájdalommal, és a veszélyekkel. Ezek isteni szinten nem léteznek. A Bolond tudja, hogy hová lép, de nem fél attól. Amíg fél, addig nem képes a szabadságot átélni, addig nem szabad. "Amíg fel nem támad benned a Tao derűs Bolondja, nem ismered a szabadságot." - Szepes Mária
Meditációban tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Milyen mértékben függök a világ elvárásaitól?
- Merek-e azon az úton haladni, amit helyesnek érzek, akkor is, ha bolondnak tartanak? Vidám és gondtalan Bolond vagyok-e, mert a cél visz, vagy nagyon fájnak az élet megpróbáltatásai?
- Előítélet, szorongás, félelem mennyire homályosítják el a látásomat?
- Mit hordok a batyumban? Földi kincseket-e vagy szellemieket?
- Belső szabadság átélése. Belső összhangom mennyire függ külső eseményektől és véleményektől?
Mágus
Száma: 1
Bolygója: Mars
Héber jele: Alef
Az egyes szám a kezdet. Az Egy-ség, az első megnyilvánulása a "meg nem nyilvánultnak", a Teremtő Istennek. A mágus a teremtett szellem, az ember szelleme. (Alsóbb szinten a dolgok "alapötlete", "alapszabálya".) A Mágus kártyája által jelzett dolgok örökérvényűek, erre utal a feje felett lévő végtelen jel. (A sorozatban még egyszer fogunk ezzel a szimbolummal találkozni, az Erő kártyán ahol a szeretet örökkévalóságára utal majd.) A Mágus kártyáján lévő rózsák is a szeretetre, míg a fehér liliomok a tisztaságra utalnak. A Mágus egyik kezével felfelé, Isten felé mutat, a másikkal lefelé, a föld felé. "Mint fent, úgy lent." Jelzi, hogy Ő az, aki lehozza az erőket a fizikai szintre. Ismerője és ura a Törvényeknek és az elemeknek, melyek előtte fekszenek az asztalon. Bot-tűz, kard-levegő, érme-föld, kehely-víz. Az asztal szögletessége és vörös színe jelzi, hogy az elemek főként a fizikai szinten fejtik ki hatásukat.
"Ami fent van, egyenlő azzal, ami lent van és ami lent van, egyenlő azzal, ami fent van." - mondja a Tabula Smaragdina, és mutatja nekünk a Mágus. Ugyanazok az alaptörvények érvényesek minden világban. A belső lelkivilágunk azonos a körülöttünk megnyilvánuló világgal és a bennünket körülvevő világ nem más mint a belsőnk visszatükrözödése. Milyen fontos törvényszerűségre hívja ez fel a figyelmünket?
Változtasd meg önmagad, és megváltozik a világ körülötted!
Nem megfelelő emberek vesznek körül? Változz meg és az emberek is megváltoznak körülötted. Nem csak a saját sorsod, de a környezeted sorsa is a Te kezedben van. Vigyázz rá! Mint ahogy a két pólus, a yin és a jang is egymást formázza, egymásba alakul, úgy része a világnak az ember is. Ahhoz azonban, hogy irányítani tudd a belsőd változásait és ezáltal úrrá lehess a négy elemen és ezen keresztül a világon, elsősorban:
Önmagadon kell úrrá lenned, az önismereted által vezérelve.
Ehhez az egyik legjobb út a Tarot Út-ja, amin éppen elindultál. Az önismeret, ami egyenlő a világ megismerésével, első lépése a felismerés, az igény a változásra, az útra lépésre; ezen már túl vagy, ha ezen sorokat olvasod. A második lépés a tudatosítás, a tanulás, ami az ismeretek felszínre hozását jelenti, hiszen semmit nem tanulhatunk meg, amit már előzőleg nem tudtunk volna. "Az ember soha nem tanul újat, csak emlékezik." - mondta Platón. Vagy Hamvas Béla szavaival: "A zsenialitás nem más, mint az elme kisebb vagy nagyobb mértékű fénybeborítása, a szintetizáló gondolkodás által." A Tarot Út-jának a végigjárásával e második lépést valósíthatod meg. A harmadik lépés a megvalósítás, ami az eltökélt szándékkal megismert tudást materializálja, életed szerves részévé teszi. Bár a kettősség a dualitás csak a következő kártyán jelenik meg, a Mágusnak tisztában kell lennie a kettősség törvényével, hiszen az belőle származik és csak az ismerete által léphet vissza belőle. Minden dolog egyik aspektusa a látható, míg másik aspektusa a láthatatlan világban nyilvánul meg.
Meditációban tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Az én gondolkodásom mennyire világos és mennyire tiszta?
- Ha én lennék a Mágus, mik teremnének a varázspálcám nyomán?
- Tudom-e erőimet kellőképpen összpontosítani?
- Hogyan tudom uralni önmagamat és környezetemet? Ismerem-e magamat?
- Én, mint Mágus Isten eszköze vagyok. Hogyan kapom az erőt, és hogyan tudom közvetíteni azt?
Bolond |